Kako se nositi s vrućicom? | Antipiretik | Aspirin®

Gripa i prehlada: što pomaže smanjiti vrućicu?

Normalna tjelesna temperatura zdravih ljudi iznosi između 36,5 i 37 Celzijevih stupnjeva. Temperatura viša od te smatra se povišenom temperaturom ili vrućicom. Uz gripu se obično javlja viša vrućica nego uz prehladu. Međutim, zašto uopće dolazi do povišenja temperature? Što pomaže smanjiti vrućicu?

Dijeli na:

Vrućica tijekom gripe ili prehlade: što se događa u tijelu?

Vrućica je simptom mnogih bolesti, među ostalim i infekcija poput gripe ili prehlade. Povišena tjelesna temperatura nije nužno loša stvar. Štoviše, povišenje temperature dio je prirodne obrane imunosnog sustava. Organizam stvara antitijela, uključujući pirogene, zbog čega se kao reakcija na patogene razvija vrućica. To pomaže u borbi protiv gripe ili prehlade iz dvaju razloga:

  • Dio imunosnog sustava funkcionira brže pri višoj temperaturi.
  • Smanjuje se širenje patogena kao što su virusi.

Međutim, vrlo je često naporno za tijelo ako vrućica dosegne 39 Celzijevih stupnjeva. To osobito opterećuje kardiovaskularni sustav.

Liječnici razlikuju nekoliko različitih razina vrućice na temelju dostignute temperature:

Tjelesna temperatura

Definicija

od 36,5 do 37,4 Celzijevih stupnjeva

normalna tjelesna temperatura

od 38,1 do 38,5 Celzijevih stupnjeva

povišena/subfebrilna temperatura

od 38,1 do 38,5 Celzijevih stupnjeva

lagana vrućica

od 38,6 do 39 Celzijevih stupnjeva

umjerena vrućica

od 39,1 do 39,9 Celzijevih stupnjeva

visoka vrućica

od 40 do 42 Celzijeva stupnja

vrlo visoka vrućica

Vrućica 6

Pravilno mjerenje temperature

Najtočnije mjerenje tjelesne temperature je u ustima / ispod jezika ili rektalno. Međutim, budući da je mnogima to neugodno, tjelesna temperatura obično se mjeri ispod pazuha, ispod jezika ili u uhu. Ove su metode obično dovoljne za svakodnevnu uporabu.

Izmjerena tjelesna temperatura viša od 37,8 ° C znači da je riječ o vrućici. 2,3

Lijekovi iz ljekarne i domaći lijekovi za vrućicu

Iako je vrućica koristan aspekt imunosnog odgovora, ona može otežati svakodnevicu. Ljudi koji pate od vrućice trebaju se odmoriti jer je vrućica jedan od simptoma bolesti. Ako temperatura naraste na više od 39 Celzijevih stupnjeva, preporučuje se poduzimanje mjera za smanjenje tjelesne temperature. Što pomaže smanjiti vrućicu? Za smanjenje vrućice općenito možete birati između domaćih lijekova i lijekova iz ljekarne1,4. To mogu primjerice biti:

  • obilni unos tekućine,
  • Lagana odjeća i pokrivači
  • hladni oblozi stavljeni na zapešća i čelo
  • kupke s mlakom vodom
  • čaj, npr. cvjetovi lipe (potiče znojenje kod prehlade)
  • jesti lako probavljivu hranu

Prednost proizvoda iz ljekarne je to što su često učinkoviti protiv više simptoma istodobno. Aspirin® Plus C Forte poznati je lijek protiv vrućice koji djeluje na glavobolju i bolove u tijelu te istodobno pomaže smanjiti vrućicu. Ako je istodobno prisutna i hunjavica, Aspirin® Complex izvrstan je izbor. Uz acetilsalicilatnu kiselinu, njegova djelatna tvar je i pseudoefedrinklorid, koji je dekongestiv za nosnu sluznicu i omogućuje korisniku da opet normalno diše. Istodobno ovaj kombinirani lijek ublažava i druge simptome prehlade poput glavobolja, grlobolje, bolova u tijelu i vrućice.

Vrućica 7

 

 

Tjelesna temperatura

Obično iznosi između 36,5 i 37 Celzijevih stupnjeva

Lijekovi

Ublažavaju različite simptome prehlade i vrućicu

Domaći lijekovi za vrućicu

Hladni oblozi za noge, unos velike količine tekućine i biljni čajevi mogu pomoći smanjiti vrućicu

Traženje savjeta liječnika za vrućicu

Posjetite liječnika ako vam temperatura naraste iznad 39 Celzijevih stupnjeva

 

Kada trebate posjetiti liječnika ako imate vrućicu?

Vrućica je tipičan simptom gripe ili prehlade. Nije nužno opasna. Ako

  • vrućica traje dulje od tri dana,
  • ako vam temperatura naraste iznad 39 Celzijevih stupnjeva ili ako
  • patite od bilo kakvih osnovnih bolesti kao što je slabost kardiovaskularnog sustava,

trebate iz predostrožnosti posjetiti liječnika. To također vrijedi i ako ne možete utvrditi razlog vrućice.

Pregled proizvoda Aspirin®

Pregled proizvoda Aspirin®

Aspirin® 500 mg, Aspirin® Plus C Forte ili Aspirin® Plus C Orange? Koji je najbolji proizvod za mene?